28-29 kwietnia 2011 r.

Dziesiąta edycja Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża” odbyła się w dniach 28-29 kwietnia 2011 r. Promując ideę czytelnictwa, co roku Marszałek Województwa obdarowuje wybraną książką i różą zaprzyjaźnione osoby. W roku 2011 była to książka „Jestem z wami. Kompendium twórczości i nauczania Karola Wojtyły – Jana Pawła II” autorstwa OP Macieja Zięby. W projekcie wzięła udział rekordowa liczba - 60 księgarni z Krakowa, a także z Brzeska, Chrzanowa, Dąbrowy Tarnowskiej, Gorlic, Jordanowa, Kazimierzy Wielkiej, Kęt, Koszyc, Limanowej, Mszany Dolnej, Myślenic, Niepołomic, Nowego Sącza, Nowego Targu, Proszowic, Rabki Zdroju, Suchej Beskidzkiej, Świątnik Górnych, Tarnowa, Zaborza i Zakopanego. Współorganizatorzy: księgarnie biorące udział w projekcie, Izba Księgarstwa Polskiego Oddział w Krakowie oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie. Patroni medialni: Dziennik Polski oraz Radio Kraków.

Dniom towarzyszyły liczne imprezy:

„Herbatka z różą” – impreza towarzysząca obchodom święta książki, a także promocją czytelnictwa oraz wierszy małopolskich poetów. Inicjatorem akcji była Café Szafé. Polegała ona na dodawaniu w dniach 28-29 kwietnia 2011 r. w wybranych kawiarniach w Krakowie do zakupionej kawy lub herbaty folderu z wydrukowanymi wierszami małopolskich autorów oraz róży. Proponowano: „Cień” Wisławy Szymborskiej, „Szpak” Ewy Lipskiej oraz wiersz Magdaleny Bielskiej.

Małopolskie Dni Książki „Książka i Róża” w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie:

Happening pod hasłem „KSIĄŻKA MOIM PRZYJACIELEM” - Happening inspirowany był historią Małego Księcia i jego róży z książki Antoine de Saint-Exupery’ego. Czytelnicy literatury dla dzieci poproszeni zostali o wybór tytułu książki uznanej za „przyjaciela z dzieciństwa”. Ogółem oddano 196 głosów. Wśród najczęściej wskazywanych książek znalazły się m. in. książki A. Lindgren, M. Musierowicz i wielu innych. Wśród uczestników spotkań rozlosowano 10 nagród książkowych przekazane przez księgarnie biorące udział w projekcie.

Plebiscyt czytelników dorosłych – „Przeczytałem, polecam”. Dorośli czytelnicy biblioteki w Wypożyczalni Głównej wskazywali swoje ulubione książki w 5. kategoriach: Literatura faktu: reportaż, podróże; Literatura faktu: biografie; Literatura popularna: kryminał, sensacja; Literatura popularna: fantastyka, horror; Literatura popularna: powieść obyczajowa. W sumie oddano 465 głosów. Książki rekomendowane przez czytelników to m. in. książki Agaty Christie, Dirie Waris, Tolkiena J.R.R., Stephena Kinga, a także Ryszarda Kapuścińskiego, Beaty Pawlikowskiej, Fiodora Dostojewskiego czy Doroty Tyrakowskiej i wielu innych. Do wybranych drogą losowania osób trafiło łącznie 18 nagród książkowych.

Wieczór poezji Karola Wojtyły - zapraszała Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”;

Spotkania autorskie z:

Robertem Makłowiczem - dziennikarzem, pisarzem, publicystą, krytykiem kulinarnym, podróżnikiem 20 października 2010 r. ukazała się najnowsza książka Roberta Makłowicza pt. Cafe Museum.
Romą Ligocką – polską malarką, autorką książek: Dziewczynka w czerwonym płaszczyku, Znajoma z lustra, Kobieta w podróży, Wszystko z miłości oraz Tylko ja sama. 12 listopada 2010 r. ukazała się najnowsza książka Róża. Obrazy i słowa.
Agatą Tuszyńską – pisarką, poetką, reportażystką. W 2010 roku ukazała się w Wydawnictwie Literackim szeroko dyskutowana książka Oskarżona Wera Gran.

„Ławki do czytania” w bibliotece – strefy wolnej wymiany książek, miejsca, gdzie można poczytać, przekazać innym przeczytane książki, wymienić się książkami.

Znani krakowianie odpowiedzieli na pytanie, jaka książka jest godna polecenia. Oto rekomendacje: Krzysztof Globisz „Polecam książkę Daniela Tameta Urodziłem się pewnego błękitnego dnia, jest wielką książką o wielkim cierpieniu, albo radości chorych na zespół Aspergera, wszystkich Sawantów, którzy są wśród nas. Wzruszające i mądre. Pokazuje świat nam niedostępny, nam zwyczajnikom.”
Zofia Gołubiew „Polecam książkę Antoniego Kroha Starorzecza, bo jest ona znakomitym połączeniem osobistej historii autora z tłem, na które składa się: historia kraju, wielu rodzin i kilku słynnych osób. Napisana z wielką erudycją i imponującą pamięcią, a także świetnym językiem i z wielkim poczuciem humoru. Dla mnie osobiście – książka nostalgiczna, gdyż opisująca m.in. tę samą Polskę, w której mnie, jak i Autorowi, upływało dzieciństwo i młodość.
Adam Wsiołkowski „Polecam książkę: Praca zbiorowa pod red. Janusza Antosa i Zofii Weiss-Nowina Konopki Wojciech Weiss w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Album, zaprojektowany przez samego Władysława Plutę, prezentujący życie i twórczość Wojciecha Weissa, wybitnego malarza -ucznia, a następnie profesora i rektora krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, bogato ilustrowany jego dziełami.”
Krzysztof Orzechowski „Nie będę oryginalny. Książką, która towarzyszy mi przez całe życie - nie tylko jako lektura, ale również w postaci najróżniejszych inspiracji artystycznych, w tym teatralnych, jest Mistrz i Małgorzata. Michaił Bułhakow opisuje w niej sowiecki system komunistyczny, który dobrze pamiętam z dzieciństwa i dlatego konfrontacja tamtej rzeczywistości z jej odbiciem w groteskowo skrzywionym lustrze doskonałej literatury miała i ma dla mnie wielkie znaczenie. Autor dotyka też w swojej powieści spraw transcendentnych (pyta o Boga i Szatana), które będą ważne zawsze, a także wartości podstawowych, takich jak odwaga, odpowiedzialność, sumienie, uczciwość”.