23-24 kwietnia 2015 r.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego miała zaszczyt organizować XIV edycję Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża”, które, jak co roku, obchodzone były w naszym regionie w dniach 23-24 kwietnia br.

Ideą nadrzędną Małopolskich Dni Książki jest rozwój czytelnictwa w regionie. Projekt ten przypomina również, że książka może być ciekawym pomysłem na prezent. Księgarnie, które w tym roku przyłączyły się do projektu obniżyły cenę kupowanych w tych dniach książeko 10% oraz dołączyły do nich różę. W tym roku do akcji przyłączyło się 47 księgarni z terenu całej Małopolski.

XIV Małopolskie Dni Książki "Książka i Róża" w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.

Na czas trwania Małopolskich Dni Książki Biblioteka przygotowała specjalną ofertę dla swoich czytelników.

W czwartek (23 kwietnia) o godz. 17.30 w Artetece WBP w Krakowie odbyło się spotkanie z cyklu „Krakowski Czwartek Kryminalny”, którego gośćmi były asp. szt. Alicja Szczepańska oraz rzecznik prasowy Policji Katarzyna Cisło. Tematem spotkania była Małopolska Mapa Zbrodni, którą wspólnie z prowadzącym spotkanie - Januszem Miką tworzyli nasi goście.

O godz. 19.00 w budynku głównym Biblioteki fani literatury szpiegowskiej mogli spotkać się z z Vincentem V. Severskim – autorem trylogii "Nielegalni", "Niewierni", "Nieśmiertelni", prawnikiem z wykształcenia, byłym oficerem wywiadu PRL I RP odznaczanym i wyróżnianym przez prezydentów i premierów RP, szefów zaprzyjaźnionych służb wywiadowczych oraz prezydenta Baracka Obamę, który swoją specjalistyczną wiedzę i doświadczenie wykorzystuje z sukcesem w twórczości literackiej.

Pierwszego dnia obchodów odbyła się gala finałowa konkursu plastycznego „Kronikarzem być – chwile utrwalone na zakładce” oraz gry terenowe dla młodych i trochę starszych czytelników: „Uratuj smoczą literaturę” oraz "Za trzy dni proces". Ten dzień uświetnił także występ zespołu Szkoły @ktywnego Seniora zatytułowany "Strachy na lachy i ... do widzenia".

W piątek, 24 kwietnia miłośnicy kryminałów mieli okazję spotkania z Katarzyną Bondą – dokumentalistką, scenarzystką, ale przede wszystkim królową polskiego kryminału, która zadebiutowała dzięki powieści „Sprawa Niny Frank”, wprowadzając do polskiej literatury kryminalnej nowy typ detektywa – psychologa policyjnego.

Tego dnia Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie otwarta była do godz. 22.00. Dla czytelników czynne były: Czytelnia i Wypożyczalnia Główna. W tym czasie odbywały się również cieszące się niesłabnąca popularnością wycieczki po nieznanych miejscach w Bibliotece. Zwiedzający odwiedzili Małopolską Bibliotekę Cyfrową, Introligatornię, gdzie do tej pory korzysta się ze 100-letnich krajarek i gilotyn, gabinet Dyrekcji, zamknięte na ogół korytarze i przejścia. Zainteresowani mogli również zapoznać się z pracą bibliotekarzy zajmujących się opracowaniem książek.

Wspólnie z Krakowskim Biurem Festiwalowym zaprosiliśmy także na Drugie Życie Książki, które jak zwykle przyciągnęło wielu chętnych do wymiany swojego księgozbioru.

Ponadto odbył się coroczny kiermasz książki wycofanej ze zbiorów Biblioteki, przed Biblioteką stanęły ręcznie malowane ławy będące jednocześnie strefami wolnej wymiany książek, na Planty wyruszyła Lotna Czytelnia, a wszyscy odwiedzający w tym dniu Bibliotekę mogli również obejrzeć wystawy: "Niepokorni" - Bartłomieja Radosza, „Znalezione w książce" oraz "Wolność Prasy" przygotowana przez Czytelnię Czasopism, odbył sie również finisaż wystawy "Dramat Wolności", podczas którego zaproszonym gościom zaprezentowane zostały trzy filmy, przedstawiające realizowane projekty: „Labirynt Wolności”, „Horyzont Wolności” oraz „Dramat Wolności”.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Małopolskie Dni Książki "Książka i Róża" w bibliotekach z terenu województwa małopolskiego:

Do udziału w tegorocznej edycji Małopolskich Dni Książki "Książka i Róża" przyłączyły się 34 biblioteki z terenu małopolski. Dla czytelników przygotowano liczne wydarzenia, między innymi konkursy, spotkania z autorami książek, warsztaty literacko-plastyczne, gry i zabawy dla dzieci, wymiany książek.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.