23-25 kwietnia 2014 r.

Dobiegły końca XIII Małopolskie Dni Książki „Książka i Róża” organizowane przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego.

Ideą nadrzędną Małopolskich Dni Książki jest rozwój czytelnictwa w regionie. Projekt ten przypomina również, że książka może być ciekawym pomysłem na prezent. Księgarnie, które w tym roku przyłączyły się do projektu obniżyły cenę kupowanych w tych dniach książek o 10% oraz dołączyły do nich różę. W tym roku do akcji przyłączyły się 62 księgarnie, obniżając na ten czas cenę kupowanych książek o 10% oraz dołączając do nich różę.

W całym regionie, w Bibliotekach organizowane były liczne imprezy towarzyszące, promujące Małopolskie Dni Książki "Książka i Róża".

XIII Małopolskie Dni Książki "Książka i Róża" w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.

Uroczystego otwarcia Małopolskich Dni Książki "Książka i Róża" w WBP w Krakowie dokonał Marszałek Jacek Krupa podczas gali finałowej konkursu „Drzewo Recenzji”. To jednak nie jedyny konkurs, którego finał miał miejsce  podczas trwania akcji "Książka i Róża", nagrody odebrali również laureaci konkursu „Mój region – moja zakładka. Śladami Oskara Kolberga” oraz „Moja wymarzona książka”.

Chętni mogli wziąć udział w warsztatach „Róże i koronki", "Jak wykaligrafować ekslibris" czy "Papierowe róże". Zorganizowany został również kiermasz książek wycofanych ze zbiorów Biblioteki.

Młodzież uczestniczyła w spotkaniu z Mariuszem Wollnym, podczas którego autor opowiadał o swojej najnowszej książce „Z Kacprem Ryxem po renesansowym Krakowie. Przewodnik”. Wypełniona po brzegi sala przywitała również prof. Jerzego Stuhra, który opowiedział o tym, jak rosły jego biblioteki domowe i jakie książki stanowią ich trzon. Przybyli mieli okazję dowiedzieć się sporo na temat fascynacji literackich znamienitego gościa, który jednym tchem wymieniał nazwiska Conrada, Szekspira, Prusa, Manna, Cervantesa, Kundery i Mikołajewskiego.

Katalońska Noc w Bibliotece stanowiąca podsumowanie działań w ramach Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża”, mimo dość nie sprzyjającej pogody zgromadziła w Bibliotece na Rajskiej wielu miłośników zarówno książek jak i kultury hiszpańskiej. Już od godziny 19.00 Biblioteka rozbrzmiewała hiszpańską muzyką, a to za sprawą najpierw zespołu Szkoły @ktywnego Seniora, a następnie Aire Andaluz. Zakamarki Biblioteki zwiedzali nie tylko uczestnicy wycieczek, ale również drużyny biorące udział w grze terenowej "Spodziewaj się inkwizycji". Liczna publiczność podziwiała instalacje, mozaiki i ceramikę podczas wernisażu wystawy „Hiszpania po krakowsku”, aby chwile później o związkach sztuki i kuchni porozmawiać z Adamem Chrząstowskim. Na łowców książkowych okazji czekał kiermasz książek wycofanych ze zbiorów Biblioteki a także akcja Drugie Życie Książki.

Ponadto przygotowano wystawy: "Biblioteczny Lamus", „Znalezione w książce”, „Inkwizycja - historia, echa współczesne, opinie w czasopismach”, "Instytut Cervantesa w Krakowie", "Literatura i muzyka hiszpańska" oraz Lotną Czytelnię i „Etno-ławeczki”.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Małopolskie Dni Książki "Książka i Róża" w bibliotekach z terenu województwa małopolskiego:

Do udziału w tegorocznej edycji Małopolskich Dni Książki "Książka i Róża" przyłączyły się 24 biblioteki z terenu małopolski. Dla czytelników przygotowano liczne wydarzenia, między innymi spotkania z autorami książek, warsztaty plastyczne, kiermasze książek, głośne czytanie bajek, teatrzyki dla najmłodszych, wystawy, warsztaty literackie. Wszyscy odwiedzający biblioteki partnerskie zostali obdarowani różami z papieru, które zostały wykonane przez bibliotekarzy.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć bibliotek partnerskich.