9-10 czerwca 2006 r.

Piąta edycja Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża” odbyła się w dniach 9-10 czerwca 2006 r. Wzięło w niej udział 43 księgarnie, w tym 28 z Krakowa i 15 z regionu. Marszałek Województwa Małopolskiego wysłał do zaprzyjaźnionych osób i instytucji książkę „Małopolska 100 lat temu” (Wyd. Muzeum Okręgowe w Tarnowie). Współorganizatorami była Polska Izba Książki oraz Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie.

Wśród wydarzeń organizowanych podczas Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża” były „Białe Kruki”: wystawa starodruków "Karmelitom w darze. Księgozbiory ofiarodawców w zbiorach biblioteki Karmelitów na Piasku" w Zespole klasztornym oo. Karmelitów na Piasku (zwiedzanie z przewodnikiem w grupach zorganizowanych) oraz wystawa starodruków „Historia Ukraińskiej Książki w Krakowie” przygotowana przez Fundację Św. Włodzimierza Chrzciciela Rusi Kijowskiej. Innym działaniem była akcja „Nowości na półkach” polegająca na ustaleniu przez Małopolskie oficyny wydawnicze terminu premier książkowych na 9 i 10 czerwca.

Wśród imprez towarzyszących odbyły się:
- „Stajemy na progu księgarni” Krakowski Salon Poezji Anny Dymnej w Teatrze im. Juliusza Słowackiego    w Krakowie – edycja specjalna (z wręczeniem tomików poezji i róży przez Marszałka i Gospodarzy Salonu).
- Dorożka – wagonik z czytaniem tekstów wierszy przez jednego z krakowskich aktorów – jeżdżąca trasą:    Barbakan – Basztowa – Dunajewskiego – Wawel – Starowiślna – Westerplatte – Basztowa – Barbakan.
- „Książka i Róża w Alei Róż” - kiermasz książkowy, happening-przedstawienie organizowane przez Teatr    Łaźnia Nowa w Krakowie.