XXII Małopolskie Dni Książki "Książka i Róża" to wielkie święto czytelnictwa i wszystkich, którzy kochają literaturę. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji są szeroko rozumiane relacje międzyludzkie w literaturze.

Dni Książki w Muzeum Armii Krajowej odbędą się 22 kwietnia pod hasłem: Wojsko w karykaturze – relacje prawdziwe lub prawdopodobne

W ramach wydarzenia Małopolskich Dni Książki w Muzeum AK zostanie zaprezentowana wystawa czasowa, prezentująca twórczość satyryczną dotyczącą Wojska Polskiego i najważniejszych osobistości II Rzeczpospolitej.

Przygotowując wystawę oparto się na publikacjach satyrycznych wydanych przed laty przez Centralną Bibliotekę Wojskową oraz na zbiorach Archiwum i Biblioteki Muzeum Armii Krajowej, Fundacji im. Tadeusza Kościuszki i zbiorach prywatnych autorów. Na wystawie  prezentowane są: oryginalne wydawnictwa z czasów wojny – książki oraz czasopisma, karty pocztowe, albumy satyryczne, grafiki oraz wybrane satyryczne teksty literackie, np. „Żurawiejki".

Wystawa została opracowana i podzielona na plansze tematyczne opowiadające o kawalerii, lotnictwie, piechocie, służbie zdrowia i o najważniejszych postaciach II RP. W gablotach będzie można obejrzeć stare: pocztówki satyryczne, czasopisma, książki i zbiór wycinków prasowych.

Autorami wystawy są: Sylwia Walerowska-Skorut (Biblioteka MAK) i Robert Springwald (Dział Historyczny MAK)

Dodatkowo w tym dniu o godz. 12.00  zapraszamy  na zwiedzanie Muzeum AK z przewodnikiem, który przybliży temat twórczości satyrycznej będącej przedmiotem wystawy i oprowadzi po pozostałych ekspozycjach, aktualnie trwających w Muzeum.

W trakcie imprezy będzie można zapoznać się ze zbiorami Biblioteki Muzeum Armii Krajowej.

 

Wstęp na imprezę i zwiedzanie na hasło „Książka i Róża" odpłatny – 2 zł

 

Zapraszamy serdecznie w sobotę 22 kwietnia 2023r. od godz. 10.00 do 16.00