Już po raz 23 spotkaliśmy się na Małopolskich Dniach Książki "Książka i Róża”. Tegoroczne święto osnute było wokół ludowości i obrzędowości.  

Zaprosiliśmy czytelników na  warsztaty „Legendy polskie” oraz „Tradycje Krakowa i Małopolski”. Na pierwszych zajęciach, prowadzonych przez Annę Kaszubę-Dębską rozmawialiśmy o ludowych wierzeniach i postaciach, takich jak Dziwożony, Krasnale, Boboki, Baby wodne i inne. Dzieci, wspólnie z rodzicami wykonały Żadanicę, czyli lalkę motankę, spełniającą według dawnych ludowych wierzeń życzenia.

Podczas zajęć „Tradycje Krakowa i Małopolski” nasi najmłodsi czytelnicy zapoznali się z tradycją i kulturą Krakowa i Małopolski. W ramach spotkania poznali ciekawostki związane z Krakowem oraz wykonali własne ozdoby z motywami regionalnymi.

Wtorek, 23 kwietnia przebiegał pod znakiem gry terenowej „Tajemnice małopolskich włościan”. Uczniowie szkoły podstawowej zabrani zostali w fascynującą podróż po malowniczych zakątkach Małopolski, przenosząc się wprost do realiów przełomowego dzieła Stanisława Reymonta "Chłopi". Gracze wcielili się w role mieszkańców lipieckiej wsi, odkrywając na nowo piękno i trudy życia na przełomie XIX i XX wieku. Poprzez serię zadań i zagadek, inspirowanych kultową powieścią, uczestnicy mieli niepowtarzalną okazję do pogłębienia swojej wiedzy o epoce, kulturze i tradycjach regionu, jednocześnie bawiąc się i rywalizując. Gra zakończyła się wielkim finałem, gdzie najlepsze drużyny zostały nagrodzone.

Ostatni dzień Małopolskich Dni Książki to finał konkursu „Drzewo Recenzji – warto, czy nie warto przeczytać…” Mottem przewodnim tegorocznej edycji był cytat z utworu „Preludium” Czesława Jankowskiego:  „Na listku róży dzieje zwykłej treści opiszę, …….” Na konkurs wpłynęło 145 prac, a jury przyznało 26 nagród i wyróżnień. Ponadto tego dnia organizatorzy wydarzenia: Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Województwo Małopolskie zachęcali osoby podróżujące koleją do czytania, rozdając im książki.

W Małopolskich Dniach Książki rokrocznie biorą udział biblioteki i inne instytucje kultury z całej Małopolski, organizując w tym czasie wiele imprez związanych z promocją czytelnictwa, promocją autorów oraz nowości wydawniczych.

https://www.ksiazkairoza.pl/biblioteki/169-xxiii-edycja-2024.html

https://www.ksiazkairoza.pl/instytucje-kultury/171-xxiii-edycja-2024.html