23-24 kwietnia 2013 r.

Dwunastą edycję Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża” obchodzono w dniach 23 i 24 kwietnia 2013 r. Zgodnie z tradycją Marszałek Województwa Małopolskiego wysłał zaprzyjaźnionym osobom upominki w postaci wybranej książki małopolskiego autora. W roku 2013 wybrano książkę autorstwa Anny Bikont oraz Joanny Szczęsny Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej. 10% rabat na zakup książek można było uzyskać w 67 księgarniach z terenu całej Małopolski. W organizację wydarzeń dla swoich czytelników w ramach Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża” włączyło się również kilka bibliotek publicznych z terenu województwa małopolskiego. W Wielkiej Zbiórce Książek zebrano prawie 10 tysięcy książek!

W ramach obchodów roku Juliana Tuwima zaproszono na „Herbatkę z Tuwimem”. W kilkunastu klubach i kawiarniach Krakowa do każdej filiżanki dołączono czekoladki z aforyzmami poety. Współorganizatorami przedsięwzięcia byli Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Dilmah i Cafe Szafe.

XII Małopolskie Dni Książki „Książka i Róża” w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie:

  • Warsztaty i malowanie muralu – na ścianie budynku gospodarczego WBP w Krakowie powstało wielkoformatowe malowidło naścienne przedstawiające św. Jerzego, nawiązujące do Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża”. Akcję malowania muralu poprzedziły warsztaty, które poprowadził Artur Wabik - artysta sztuk wizualnych, kurator, publicysta, badacz popkultury, autor murali i instalacji w przestrzeni publicznej.
  • Kiermasz Książek wycofanych ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, na którym można było nabyć literaturę piękną polską i zagraniczną, książki dla dzieci i młodzieży, jak również literaturę popularnonaukową.
  • Finał konkursu „Drzewo Recenzji”. Konkurs zrealizowany przez Oddział dla Dzieci „Rajskie Jabłuszko” WBP w Krakowie przy współpracy z Wydawnictwem Skrzat. Uczniowie z klas II-IV mieli za zadanie napisać recenzje z przeczytanej książki, które następnie zawieszono na „Drzewku Recenzji”.
  • Dookoła Wojtek, albo konie, kobiety i automobile w życiu malarza – odczyt ilustrowany na temat Wojciecha Kossaka – pioniera automobilizmu, pierwszego prezesa Krakowskiego Klubu Automobilowego, na podstawie jego listów do żony i przyjaciół z lat 1883-1918 oraz innych tekstów i dokumentów. Prelekcję poprowadził Andrzej Bogunia-Paczyński - polonista, archiwista, redaktor.
  • „Etno-ławeczki” – strefy wolnej wymiany książek.
  • Finał Konkursu Plastycznego „Bajkowa Kraina Juliana Tuwima”. Laureatom zostały wręczone nagrody podczas wernisażu wystawy złożonej z prac plastycznych dopuszczonych do oceny.
  • Wystawa "Krakowskie Dni Poezji" przygotowana ze zbiorów Pracowni Dokumentów Życia Społecznego WBP w Krakowie.

W weekend poprzedzający Małopolskie Dni Książki „Książka i Róża” studenci Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, przy współpracy z Biblioteką zorganizowali akcję „Rajskie książki”. Podczas akcji można było otrzymać wartościową książkę, pochodzącą ze zbiórek organizowanych przez studentów.