Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Województwo Małopolskie zapraszają na 23. Małopolskie Dni Książki "Książka i Róża", które odbędą się w dniach 20 - 24 kwietnia 2024 r. Tegoroczne świeto osnute będzie wokół ludowości i obrzędowości.

Legendy polskie - warsztaty rodzinne

20 kwietnia (sobota), godz. 10.00

Wypożyczalnia i Pracownia dla Dzieci

Na warsztatach osnutych wokół książki Anny Kaszuby-Dębskiej „Legendy polskie” będziemy rozmawiać o ludowych wierzeniach i postaciach, takich jak Dziwożony, Krasnale, Boboki, Baby wodne i inne. Wykonamy Żadanicę, czyli lalkę motankę, spełniającą według dawnych ludowych wierzeń życzenia.

dr Anna Kaszuba-Dębska – malarka i pisarka, autorka filmów animowanych, ilustratorka i graficzka. Autorka instalacji artystycznych w przestrzeniach miejskich. Swoje prace wystawiała w Polsce i zagranicą. Autorka biografii: „Kobiety i Schulz", „Bruno. Epoka genialna" nominowanej do Nagrody Angelus oraz biografii „Przybyszewska / Pająkówna Głuchy krzyk" nagrodzonej nagrodą literacką KMLU Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Autorka książki „Poczet królowych polskich" z namalowanymi przez siebie portretami polskich królowych. Wielkoformatowe obrazy na podstawie tej książki prezentowane były w Krakowie i w Gdańsku, a w formie murali pojawiły się również w Niepołomicach. Współzałożycielka Fundacji Burza Mózgów organizującej festiwale literackie i działania edukacji kulturalnej.

Zapisy

Tradycje Krakowa i Małopolski

20 kwietnia (sobota), godz. 12.00

Wypożyczalnia i Pracownia dla Dzieci

Warsztaty dla przedszkolaków, podczas których zapoznamy naszych najmłodszych czytelników z tradycją i kulturą Krakowa i Małopolski. W ramach spotkania uczestnicy poznają warsztat regionalisty, poznają ciekawostki związane z Krakowem, a w części plastycznej wykonają (przy użyciu materiałów z recyklingu) własne ozdoby z motywami regionalnymi.

Zapisy

Tajemnice małopolskich włościan – gra terenowa

23 kwietnia (wtorek), godz. 10.00

Zabierzemy uczestników w fascynującą podróż po malowniczych zakątkach Małopolski, przenosząc ich wprost do realiów przełomowego dzieła Władysława Stanisława Reymonta "Chłopi". W trakcie Małopolskich Dni Książki i Róży, gracze wcielą się w role mieszkańców lipieckiej wsi, odkrywając na nowo piękno i trudy życia na przełomie XIX i XX wieku. Poprzez serię zadań i zagadek, inspirowanych kultową powieścią, uczestnicy będą mieli niepowtarzalną okazję do pogłębienia swojej wiedzy o epoce, kulturze i tradycjach regionu, jednocześnie bawiąc się i rywalizując. Gra zakończy się wielkim finałem, gdzie najlepsze drużyny zostaną nagrodzone, a wszyscy uczestnicy będą mogli cieszyć się wspólnym świętowaniem literatury i historii. To wyjątkowa okazja, by w interaktywny sposób zanurzyć się w świat opisany przez Reymonta, poczuć ducha czasów i lepiej zrozumieć

BRAK WOLNYCH MIEJSC

 Lotna Czytelnia w Kolejach Małopolskich

24 kwietnia (środa), godz. 10.00

Podróż koleją umilą książki rozdawane przez organizatorów wydarzenia.

 

Drzewo Recenzji – warto czy nie warto przeczytać

24 kwietnia (środa), godz. 12.00

Finał konkursu, którego celem jest rozwijanie twórczości literackiej dzieci i młodzieży oraz ich aktywności twórczej, a także rozbudzanie zainteresowań czytelniczych.

 

Tradycje Krakowa i Małopolski

24 kwietnia (środa), godz. 10.00

Warsztaty dla grup przedszkolnych, podczas których zapoznamy naszych najmłodszych czytelników z tradycją i kulturą Krakowa i Małopolski. W ramach spotkania uczestnicy poznają warsztat regionalisty, poznają ciekawostki związane z Krakowem, a w części plastycznej wykonają (przy użyciu materiałów z recyklingu) własne ozdoby z motywami regionalnymi.

BRAK WOLNYCH MIEJSC

 

Zapraszamy również na wydarzenia odbywające się w krakowskich i małopolskich bibliotekach oraz instytucjach kultury województwa małopolskiego

https://www.ksiazkairoza.pl/biblioteki/169-xxiii-edycja-2024.html

https://www.ksiazkairoza.pl/instytucje-kultury/171-xxiii-edycja-2024.html