23-24 kwietnia 2012 r.

Jedenastą edycję Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża” obchodzono w dniach 23 i 24 kwietnia 2012 r. Marszałek Województwa Małopolskiego wysłał zaprzyjaźnionym osobom upominki w postaci wybranej książki małopolskiego autora. W 2012 roku wybrano książkę Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego autorstwa pani Krystyny Czerni. 10% rabat na zakup książek można było uzyskać w 88 księgarniach z terenu całej Małopolski, w tym 17 księgarniach internetowych. W Wielkiej Zbiórce Książek zebrano blisko 9 tysięcy książek.

W ramach Małopolskich Dni „Książka i Róża” zorganizowane zostały dwa konkursy: Konkurs Plastyczny Zapromuj Małopolskie Dni Książka i Róża oraz Konkurs Literacki Kierpce, wianki, obwarzanki, czyli wędrówki po Małopolsce. Zorganizowano również zbiórkę książek „Podróż książki”. Wybrane książki zostały przekazane do Domu Dziecka w Sieborowicach oraz do bibliotek polskich na Ukrainie. Pozostałe umieszczono w specjalnych strefach uwolnionej książki – na „Etno-ławeczkach” znajdujących się na terenie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie. Dodatkowo Cafe Szafe zrealizowało akcję KSIĄŻKOBRANIE W CAFE SZAFE - czyli bezgotówkową wymianę książek.

XI Małopolskie Dni Książki „Książka i Róża” w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie:

Spotkanie z Małgorzatą Strękowską-Zarembą, polską pisarką i dziennikarką, laureatką Nagrody im. Kornela Makuszyńskiego za książkę Abecelki i duch Bursztynowego Domu.Jej powieść „Złodzieje snów” została wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.

  • Finał Konkursu Plastycznego Zapromuj Małopolskie Dni Książki „Książka i Róża” oraz Konkursu Literackiego Kierpce, wianki, obwarzanki, czyli wędrówki po Małopolsce. Laureatom zostały wręczone nagrody podczas wernisażu wystawy złożonej z prac plastycznych dopuszczonych do oceny.
  • Promocja książki Kierpce, wianki, obwarzanki czyli wędrówki po Małopolsce autorstwa Łukasza Dębskiego, z ilustracjami Anny Kaszuby-Dębskiej. Spotkanie przeznaczone było dla uczniów w wieku 6-10 lat. Autorzy przenieśli dzieci w świat magicznej Małopolski, opowiedzieli jak powstała książka, przedstawili mnóstwo ciekawostek, opowieści, legend oraz zaangażowali najmłodszych w tworzenie mapy małopolskiej przygody, widzianej oczami dziecka. Młodzi Małopolanie mieli okazję przekonać się jak piękny i ciekawy jest nasz region, który stał się inspiracją dla stworzenia turystyczno-kulturalnego przewodnika dla najmłodszych.
  • Multimedialny Warsztat Poetycki zrealizowany przez Szkołę Czytania oraz Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie. Zajęcia przeznaczone były dla osób, które interesują się poezją i nie boją się nowoczesnych kreatywnych form twórczości. Na warsztatach, które poprowadził Michał Zabłocki, uczestnicy napisali wspólnie wiersz, korzystając z narzędzi internetowych.
  • Drzewo recenzji – Konkurs realizowany przez Oddział dla Dzieci Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie przy współpracy z Wydawnictwem Skrzat. Uczniowie z klas II-IV mieli za zadanie napisać recenzję z przeczytanej książki. Recenzje zawieszone zostały na „Drzewku Recenzji” w Oddziale dla Dzieci.
  • Kiermasz Książek wycofanych ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, w trakcie którego można było nabyć literaturę piękną polską i zagraniczną, książki dla dzieci i młodzieży, jak również literaturę popularnonaukową.

Ponadto na terenie WBP w Krakowie wyeksponowane zostały materiały promocyjne małopolskich wydawnictw. Przygotowano wystawę "Dni Oświaty Książki i Prasy czyli o popularyzacji czytelnictwa w ostatnich dwudziestu latach PRL-u". Ekspozycja powstała ze zbiorów Dokumentów Życia Społecznego. Na stronie www.rajska.info można było przeczytać rekomendacje książek dyrektorów instytucji kultury województwa małopolskiego oraz obejrzeć film z udziałem najmłodszych użytkowników biblioteki, którzy polecali swoje ulubione lektury. W kilku miejscach w bibliotece rozstawiono Ławki do czytania, które stanowiły strefy wolnej wymiany książek, miejsca, gdzie można było poczytać, wymienić się lub przekazać innym przeczytane książki.