23-24 kwietnia 2008 r.

Siódma edycja Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża” odbyła się w dniach 23-24 kwietnia 2008 r. Do projektu przystąpiło 56 księgarni (21 – z Krakowa, 34 z terenu Województwa Małopolskiego, 1- Dębica (corocznie)). Marszałek Województwa Małopolskiego rozesłał do zaprzyjaźnionych osób i instytucji książki autorstwa Ojca Leona Knabita OSB, w tym: „Ojca Leona myśli na dobry dzień” „Czy zwierzęta mają duszę?” – osobiście podpisane przez autora. Współorganizatorami było Stowarzyszenie Księgarzy Polskich, Polska Izba Ksiązki, Izba Księgarstwa Polskiego Oddział w Krakowie oraz zainteresowane, zaproszone do udziału w imprezie księgarnie. Patronat medialny objął Dziennik Polski, Interia.pl oraz Radio Kraków.

Imprezy towarzyszące to:
Happening – „Pociąg do książek”, Rynek Główny, 23 kwietnia (środa), godz. 16.15 - 18.00.
Na płycie Rynku Głównego, 25 osób siedziało na krzesełkach (ubrani w jednolite koszulki z logiem Województwa Małopolskiego i napisem: Małopolskie Dni Książki „Książka i Róża” – 23-24 kwietnia 2008) ustawionych na wzór składu wagonów w pociągu: jedno za drugim, osoby na krzesłach przez 15 minut czytały książki, dodatkowe dwie hostessy rozdawały mijającym zakładki do książek, po kwadransie osoby wstawały, zamykały książki, brały do ręki różę i wręczały wybranym osobom na Rynku, po czym cały "pociąg" brał krzesełka i przenosił się na kolejny "róg" Rynku i tak obchodził cały Rynek (tu nawiązanie do krakowskiego hejnału - czytanie na cztery strony świata).

Koncert „Piosenki Agnieszki Osieckiej”, Sala Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, 23 kwietnia (środa), godz. 20.00.
Organizowany przez Polską Izbę Książki Oddział Małopolski oraz Izbę Księgarstwa Polskiego Oddział w Krakowie pod patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Nawary. Marszałek Województwa Małopolskiego wręczył okolicznościowe dyplomy księgarzom.

Wystawa „Pasierbowi Europa Ducha” Wystawa Krużganki Klasztoru Franciszkanów, pl. Wszystkich Świętych 5, w dniach 23 do 28 kwietnia 2008 r. w godz. 10.30 - 16.30. Wstęp wolny.
Koncert: Bazylika Franciszkanów „Requiem” Mozarta (koncert dyplomowy studentów Akademii Muzycznej w Krakowie) – 23 kwietnia (środa), godz. 20.00 Wystawa ukazywała nie tylko postać ks. Pasierba (1929-1993) – poety, eseisty, miłośnika sztuki, ale otwartość umysłu i optymistyczną wizję świata. Wystawa była okazją do przypomnienia tej postaci, autora kilkudziesięciu pozycji książkowych, podejmującego odważnie problemy człowieka aktualne również dziś.