21-22 czerwca 2002 r.

Pierwsza edycja Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża” odbyła się 21-23 czerwca 2002 r. Pomysłodawcą i organizatorem Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża” był Samorząd Województwa Małopolskiego. Zadanie realizowane było przez Targi w Krakowie S.A. w oparciu o autorskie pomysły i scenariusz, wykorzystując własne doświadczenie organizacyjne oraz odpowiednią kadrę, we współpracy z Gminą Miejską Kraków, Polską Izbą Książki Oddział Krakowski, zainteresowanymi wydawcami i księgarniami.

Akcja została objęta patronatem mediów publicznych i prywatnych m.in. Polskiego Radia, RMF FM, TV regionalnej, TVN, Dziennika Polskiego, Gazety Wyborczej. Promocja objęła plakatowanie (Kraków, Nowy Sącz, Tarnów, księgarnie z terenu Małopolski), ulotki, a także zakładki rozdawane w księgarniach.

W tych dniach odbyło się wiele działań estradowych m.in. na krakowskim Rynku. Były to np. rozmowy z lubianymi autorami, krótkie inscenizacje teatralne, quizy, prezentacje poezji, prezentacje muzyczne inspirowane literaturą i inne.
W czasie powitania gości zgromadzonych na krakowskim Rynku Marszałek Marek Nawara powiedział m.in.: "Rozpoczęliśmy tę kampanię, żeby zwrócić książce należne jej miejsce". Zgromadzeni przy scenie widzowie mieli okazję obejrzeć specjalnie na tę okazję przygotowane z humorem przedstawienie o początkach polskiego piśmiennictwa przygotowane przez aktorów Teatru Ludowego w Krakowie. Najmłodsi mieli zaś okazję skosztować tort w kształcie książki i róży. W wieczornej części imprezy można było wysłuchać trzech koncertów: Yeskiezsirumem "Z aniołami", Roberta Kasprzyckiego "Ostatni dzień wiosny" oraz Old Metropolitan Band "Posłuchajmy - porozmawiajmy".
Sobotnie obchody Małopolskich Dni Książki "Książa i Róża" rozpoczęły się grami i konkursami dla dzieci, prowadzonymi przez Włodzimierza Jasińskiego, znanego aktora Teatru Groteska i STU. Dzieci odpowiadały na pytania dotyczące Przygód Baltazara Gąbki, uczestniczyły w konkursie rysunkowym, a za wykazanie się umiejętnościami (rysowanie herbu Profesora, naśladowania kroku Szpiega z Krainy Deszczowców) otrzymywały książki i kasety. Postacie z książek, tym razem dla starszej młodzieży i dorosłych, przeprowadzały konkursy z nagrodami książkowymi popularyzując klasykę polskiej literatury. Grupa artystyczna "Tfurcy" przedstawiła sceny z mniej znanych utworów: "Małżeństwo z kalendarza" F. Bohomolca; "Malwina" M.Czartoryskiej-Wirtemberskiej. Zgromadzeni w Rynku czytelnicy mogli tez posłuchać czterech mini recitali w wykonaniu absolwentów Wydziału Wokalnego PWST w reżyserii prof. Józefa Opalskiego.
Podczas konkursów i zabaw z publicznością rozdano ok. 400 książek o łącznej wartości ok. 8500 zł, przekazanych przez krakowskie wydawnictwa. Na nagrody w konkursie Dziennika Polskiego na "Książkę życia" przeznaczono 80 książek (również krakowskich wydawców) o przybliżonej wartości 3500 zł. Przez cały czas księgarnie zbierały książki dla Domów Dziecka i Domów Opieki Społecznej.