Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Województwo Małopolskie zapraszają na niezwykłą, 19. edycję Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża".

Tegoroczne Małopolskie Dni Książki dla wszystkich nas będą specjalne, jak sytuacja w której się znaleźliśmy. Warto jednak ten czas kwarantanny spożytkować na działania, które zawsze odkładaliśmy na potem. Wielu z Was mówi o nadrabianiu czytelniczych zaległości, rozwijaniu swoich pasji, nabieraniu nowych umiejętności. W tegorocznej edycji Książki i Róży chcieliśmy pomóc w tych działaniach. Jeśli uznaliście, że to właśnie czas na nadrabianie czytelniczych zaległości, to mamy dla Was dodatkowe kody do platformy Legimi, by nie zabrakło Wam lektury. Chcecie napisać biografię? Z pewnością przygotują Was do tego nasze warsztaty wprowadzające do biografistyki z Marcinem Wilkiem, a wirtualny spacer po biograficznych półkach wydawniczych z Łukaszem Wojtusikiem poszerzy wiedzę w tym temacie. Zanim jednak zasiądziecie do pisania może warto poszukać inspiracji w losach własnej rodziny, odnaleźć przodków, posadzić drzewo … genealogiczne, może to właśnie tutaj kryją się historie warte spisania dla przyszłych pokoleń. Na taką okazję mamy również coś interesującego – Karolina Szlęzak i Kinga Urbańska podzielą się swoją wiedzą i wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu poszukiwań genealogicznych.

Projekt przypomina również, że książka może być pięknym podarunkiem, a ponieważ w tym roku nie możemy osobiście odwiedzać ulubionych księgarń, buszować między regałami to polecamy Waszej uwadze akcję http://ksiazkanatelefon.pl wspierającą księgarnie!

23 kwietnia 2020 - PLAN WYDARZEŃ

  • Godz. 8.00

Jeśli chcesz otrzymać trzydziestodniowy kod dostępu do platformy Legimi wyślij prośbę na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., w treści wpisując numer swojej karty czytelnika. Na wiadomości czekamy 23 kwietnia od godziny 8:00. Liczba kodów jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń!

  • Godz. 10.00

Jak zacząć przygodę z genealogią? Jeśli interesujesz się rodzinną historią, masz do rozwikłania jakąś ciekawą rodzinną tajemnicę, chcesz dowiedzieć się więcej na temat swoich przodków - to ten webinar jest dla Ciebie! Podczas spotkania dowiesz się:

  • od czego zacząć poszukiwania genealogiczne, jak prowadzić domowe archiwum i jakie ważne informacje można w nim odnaleźć,
  • jak w poszukiwaniach genealogicznych mogą pomóc stare rodzinne fotografie,
  • jak prowadzić rozmowy z najstarszymi przedstawicielami rodziny, czy ze świadkami historii,
  • jakie są podstawowe źródła do badań genealogicznych,
  • jakie są podstawowe bazy internetowe pozwalające prowadzić poszukiwania nie ruszając się z domu.

Osoby chętne do udziału w webinarium prosimy o rejestrację na portalu ClickMeeting pod linkiem: https://yourrootsinpoland.clickmeeting.pl/jak-rozpoczac-przygode-z-genealogia-/register

  • Godz. 14.00

U biografa - czyli co w biografiach piszczy. Łukasz Wojtusik - dziennikarz kulturalny związany z radiem TOKfm, czytający w Księgarni pod Globusem z mieszkańcami Krakowa różne biografie w ramach spotkań Dyskusyjnych klubów czytelniczych Będą na pewno "Beksińscy. Portret podwójny" Magdy Grzebałkowskiej, będzie "Jaremianka" Agnieszki Daukszy. Co jeszcze? Przyjrzymy się różnym perspektywom, z jakich na swoich bohaterów patrzą autorzy, autorki biografii. Być może pospieramy się krytycznie w komentarzach. Będzie można również napisać
o swoich ulubionych reportażach biograficznych, powieściach biograficznych. Łukasz obiecał co najmniej dziesięć tytułów - uczestnicy spotkania na pewno dorzucą kolejnych kilka. Spotkanie otwarte na FanPage’u Biblioteki (https://www.facebook.com/rajska.info/)

  • Godz. 17.00

Warsztat twórczy: Wprowadzenie do biografistyki. Dla czytelniczek/ków biografia, to jeden z ulubionych gatunków literackich. Ale czym biografia jest dla autorek/ów? Jakiego warsztatu wymaga? Z czym wiążą się największe trudności w pisaniu biografii? Jak rozmawiać z ludźmi, zdobywać materiały i na co uważać podczas pisania? O tym między innymi porozmawiamy podczas warsztatów twórczych z biografistyki. Zajęcia poprowadzi Marcin Wilk, publicysta, kurator wydarzeń literackich, autor m.in. dwóch książek biograficznych, „Tyle słońca. Anna Jantar. Biografia” (2015) oraz „Kwiatkowska. Żarty się skończyły” (2020)

Warsztat prowadzony na platformie Wereby. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Bądźcie z nami 23 kwietnia!