W dniach 23-24 kwietnia 2016 r. obchodziliśmy 15. już odsłonę Małopolskich Dni Książki "Książka i Róża" połączone z obchodami Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Organizatorem wydarzenia byli Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie (ul. Rajska 1), Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Ideą nadrzędną akcji „Książka i Róża” jest rozwój czytelnictwa w regionie. Projekt przypomina również, że książka może być pięknym podarunkiem. W Małopolskich Dniach Książki rokrocznie bierze udział kilkadziesiąt księgarni i bibliotek z całej Małopolski organizując w tym czasie wiele imprez związanych z promocją czytelnictwa, promocją autorów oraz nowości wydawniczych.W kwietniowy weekend oferowaliśmy:


KIERMASZ KSIĄŻKI UŻYWANEJ

23-24 kwietnia (sobota-niedziela), 10:00 – 16:00, Plac Św. Marii Magdaleny

Kameralny piknik z książką i różą rozgościł w tym roku na urokliwym Placu Św. Marii Magdaleny. Swoją ofertę w atrakcyjnych cenach zaprezentowało na nim kilkunastu krakowskich antykwariuszy i bukinistów. Do wyboru była min. szeroka oferta książek o sztuce i historii, klasyka światowej literatury, komiksy i literatura anglojęzyczna.

Na stoisku WBP w Krakowie odbył się również kiermasz książki wycofanej ze zbiorów – za jedyne 4 zł nabyć można było opieczętowane logotypem akcji egzemplarze z zakresu literatury pięknej polskiej i zagranicznej, książki dla dzieci i młodzieży, jak  również literaturę popularnonaukową. Oprócz tego na kiermaszu można było zdobyć róże do książkowych prezentów, napić się kawy, zjeść lody i przekąsić pieczone kasztany, na przede wszystkim – zakosztować atmosfery rozpoczynającego się sezonu literackiego pod Wawelem. Do każdej zakupionej na kiermaszu książki – tatuaż wodny z różą w prezencie!

 

GRA MIEJSKA "W POSZUKIWANIU SMOCZEJ LEGENDY"

23 kwietnia (sobota), godz. 11.00

W Krakowie zaczynały znikać słowa. Słowa, które przecież są podstawowym budulcem książek, powieści, wierszy, opowiadań. Bez słów nie ma literatury. Dlatego też dzielni śmiałkowie naznaczeni przez Wielkiego Literata wyruszyli na poszukiwanie przyczyn znikania owych słów. W trakcie swej wyprawy spotkali przeróżnych pisarzy związanych z Krakowem - Lema, Gałczyńskiego, Ambrożego Grabowskiego, Jana Kochanowskiego. Droga, którą przeszli wiodła śladami owych twórców i księgarni oraz biblioteki. Aby wypełnić zadania musieli: pokonać zbuntowane roboty, walczyć z obcymi, ale także pokonać smoczycę i bandę skumbriów w tomacie.

Gra mieszała rzeczywistość Krakowa z rzeczywistością opisywaną przez sławnych pisarzy. Przeniosła uczestników do świata wyobraźni oraz niesamowitości.

Zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

SPOTKANIE Z ANNĄ DZIEWIT MELLER

23 kwietnia, godz. 17.00, Arteteka  WBP w Krakowie

Pisarka i dziennikarka. Współautorka (z Agnieszką Drotkiewicz) tomów wywiadów "Głośniej! Rozmowy z pisarkami" i "Teoria trutnia i inne. Rozmowy z mężczyznami", a także bestsellerowej reporterskiej książki o Gruzji "Gaumardżos, opowieści z Gruzji" (Nagroda Magellana 2011), napisanej wspólnie z Marcinem Mellerem. W 2012 roku ukazała się jej debiutancka powieść "Disko", nominowana do Nagrody Literackiej "Gryfia". Prowadzi autorski popularny kanał internetowy o książkach weBook.

 

DRUGIE ŻYCIE KSIĄŻKI

23 kwietnia, godz. 18.00, WBP w Krakowie

Cykliczna akacja bezpłatnej wymiany książek „Drugie Życie Książki” to nie lada gratka dla miłośników literatury. Każdy kto ma w domu prywatną biblioteczkę wie, że sam fakt posiadania książek na półce jest powodem do dumy i radości. I choć wszystkie, z definicji, darzy bezinteresowną miłością, po chwili zastanowienia wskazać mógłby przynajmniej jedną pozycję, w stosunku do której żywi uczucia nieco mniejsze – pochopny zakup, nietrafiony prezent, utwór, z którego się wyrosło, lub który po prostu się znudził. Książka, której nikt nie bierze w ręce traci swą magiczną moc. Znajdź jej więc nowego właściciela!

 

„CZY GWIEZDNE WOJNY TO TYLKO FILM”?

24 kwietnia, godz. 10.30 oraz 12.30, Arteteka WBP w Krakowie

Czy jest na świecie ktoś, kto nigdy nie słyszał o „Gwiezdnych wojnach”? Ponoć w Ameryce żyje pewne plemię Indian, wśród których ta nazwa nie budzi nawet najmniejszych skojarzeń, jednak zdecydowana większość z nas miała styczność z tym tytułem i widziała, bądź chociaż słyszała o tym filmie. Ale… czy „Gwiezdne wojny” to tylko film? Spotkanie dla miłośników gwiezdnych przygód, na którym poznaliśmy „Gwiezdne wojny” od podszewki! Mogliśmy przez chwilę wcielić się w role gwiezdnych rycerzy, nauczyć się rysować postać z komiksu o „Gwiezdnych wojnach”, a także sprawdzić swoją wiedzę w trudnym i podstępnym quizie.

Warsztaty skierowane były do dzieci w wieku 6-10 lat.

Zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Zaplanowane były także konkursy w Dzienniku Polskim, Radiu Kraków i Gazecie Krakowskiej, w których nagrodami były książki „Bez ograniczeń. jak rządzi nami mózg” autorstwa Jerzego Vetulani i Marii Mazurek oraz różne gadżety związane naszą akcją.

W piątkowy poranek (22.04 br.) w Kolejach Małopolskich na trasie Kraków-Balice osoby przybywające do Małopolski zostały obdarowane upominkiem książkowym. Akcją ta była zapowiedzią weekendowych wydarzeń w Małopolsce.

 

Informacje o akcji i wydarzeniach jej towarzyszących znaleźć można na www.ksiazkairoza.pl oraz na Fan Page’u Akcji.