“Oddaj książkę, stwórz bibliotekę, zainspiruj innych”

22 kwietnia 2016 r w Krakowie rusza Wielka Zbiórka Książek pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Krakowa.

Zbiórka potrwa do 22 maja 2016 r.

Od czerwca do grudnia  2016 roku zebrane książki zostaną przekazane  do 150 szpitali w Polsce, które zgłosiły się w ramach programu Zaczytane Biblioteki.

Pełna lista szpitali na www.zaczytani.org

Fundacja Zaczytani.org to setki osób działających po to, by wspólnie inspirować i  wyczarowywać uśmiechy na twarzach dzieci. To kampania społeczna , której celem jest stworzenie bibliotek Małego Pacjenta w szpitalach, domach dziecka i hospicjach. Jednocześnie przyczyniając się do promowania czytelnictwa. Dzięki książkom, które zostaną zebrane w ramach Wielkiej Zbiórki, mali pacjenci będą mogli zapomnieć o chorobie i choć na chwilę znaleźć się w świecie bajek, baśni i podróży.

Jeżeli posiadacie książki z kategorii dziecięco - młodzieżowej, bajki, których już nie czytacie, bądź którymi chcielibyście się podzielić, dając im nowe życie przynieście do wybranego punktu zbiórki w Krakowie.

 1. Europeum - Ośrodek Kultury Europejskiej, Plac Sikorskiego 6
 2. Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego, Plac Szczepański 9
 3. Muzeum im. Emeryka Hutten – Czapskiego, ul. Piłsudskiego 12
 4. Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. ul. Kanonicza 17
 5. Muzeum Sztuki Współczesnej, ul. Lipowa 4
 6. Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, plac Szczepański 3A
 7. Pawilon Józefa Czapskiego, ul. Piłsudskiego 12
 8. Biblioteka Czatoryskich, ul. Św. Marka 17
 9. Dom Jana Matejki, ul.Floriańska 41
 10. Dom Józefa Mehoffera, Krupnicza 26
 11. Sukiennice -Galeria Sztuki Polskiej XIX w., Rynek Główny 1-3
 12. Muzeum Narodowe- Gmach główny, al. 3 Maja 1
 13. Krowoderska Biblioteka Publiczna – Biblioteka Główna, ul. Królewska 59
 14. Krowoderska Biblioteka Publiczna - filia  nr 4,  ul. Sienkiewicza 2
 15. Krowoderska Biblioteka Publiczna - filia  nr 5,  ul. Radzikowskiego 29
 16. Krowoderska Biblioteka Publiczna - filia nr 11,  ul. Ojcowska 27
 17. Krowoderska Biblioteka Publiczna – filia nr 34, ul. Opolska 37
 18. Biblioteka Klubu Kuźnia, os. Złotego Wieku 14
 19. Teatr Groteska, ul. Skarbowa 2
 20. Nowohucka Biblioteka Publiczna, os. Stalowe 12
 21. Klub Jędruś, os. Centrum A 6A
 22. Księgarnia  i Kawiarnia BONA, ul. Kanoniczna 11
 23. EMPiK w C.H. Bonarka, ul. Kamieńskiego 11
 24. Biblioteka Główna Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN. ul. Podchorążych 2
 25. Podgórska Biblioteka Publiczna, ul. Powroźnicza 2

Podczas Wielkiej Zbiórki Książek w Warszawie powstanie szlak literacki stworzony przez 10 Zaczytanych ławek. Dzięki nim literackie akcenty będą dostępne nie tylko w księgarniach, bibliotekach, ale również w przestrzeni miejskiej. Każda z ławek będzie pomalowana motywami nawiązującymi do literatury polskiej, bajek i baśni polskich pisarzy. Ławki literacko-artystyczne to sposób na promocję czytelnictwa i zaciekawienie literaturą oraz świętowanie związków miasta z literaturą i sztuką. To również promocja literatury polskiej wśród mieszkańców i turystów, a także sposób na zaprezentowanie polskiego dziedzictwa literackiego.

Pierwsze ławki pojawią się 22 kwietnia 2016 r.

Ławkę „ Fantazja z Panem Kleksem”  będzie można zobaczyć  a nawet na niej  usiąść  przed głównym wejściem do Pałacu Kultury i Nauki. 

… „Dlaczego Jan Brzechwa? Dlaczego Pan Kleks? Żeby przypomnieć, zwłaszcza nam - dorosłym, że życie jest przygodą, które składa się z ferii kolorów, że tak jak Panem Kleksem, powinna nami kierować ciekawość świata, odwaga i fantazja. Chciałabym, aby każdy kto usiądzie na tej ławce, bez względu na wiek, poczuł się jak w bajce, bajce Jana Brzechwy -  powiedziała Monika Michalicka - laureatka konkursu "Zaczytane ławki z literaturą w tle"

 „Ławka Żelaznych Jeźdźców” stanie w ogrodzie Biblioteki Narodowej.

2016 rokiem Henryka Sienkiewicza, który poprzez twórczość uczył miłości do ojczyzny oraz budził świadomość narodową.

Pomysłodawczynią tematu ławki inspirowanej trylogią H. Sienkiewicza jest małżonka Prezydenta  RP -  Agata Kornhauser-Duda.

Ilustratorem jest Mariusz Kozik – artysta, malarz.

KIERMASZ KSIĄŻKI UŻYWANEJ

23-24 kwietnia (sobota-niedziela), 10:00 – 16:00, Plac Św. Marii Magdaleny

Kameralny piknik z książką i różą rozgościł w tym roku na urokliwym Placu Św. Marii Magdaleny. Swoją ofertę w atrakcyjnych cenach zaprezentowało na nim kilkunastu krakowskich antykwariuszy i bukinistów. Do wyboru była min. szeroka oferta książek o sztuce i historii, klasyka światowej literatury, komiksy i literatura anglojęzyczna.

Na stoisku WBP w Krakowie odbył się również kiermasz książki wycofanej ze zbiorów – za jedyne 4 zł nabyć można było opieczętowane logotypem akcji egzemplarze z zakresu literatury pięknej polskiej i zagranicznej, książki dla dzieci i młodzieży, jak  również literaturę popularnonaukową. Oprócz tego na kiermaszu można było zdobyć róże do książkowych prezentów, napić się kawy, zjeść lody i przekąsić pieczone kasztany, na przede wszystkim – zakosztować atmosfery rozpoczynającego się sezonu literackiego pod Wawelem. Do każdej zakupionej na kiermaszu książki – tatuaż wodny z różą w prezencie!

 

GRA MIEJSKA "W POSZUKIWANIU SMOCZEJ LEGENDY"

23 kwietnia (sobota), godz. 11.00

W Krakowie zaczynały znikać słowa. Słowa, które przecież są podstawowym budulcem książek, powieści, wierszy, opowiadań. Bez słów nie ma literatury. Dlatego też dzielni śmiałkowie naznaczeni przez Wielkiego Literata wyruszyli na poszukiwanie przyczyn znikania owych słów. W trakcie swej wyprawy spotkali przeróżnych pisarzy związanych z Krakowem - Lema, Gałczyńskiego, Ambrożego Grabowskiego, Jana Kochanowskiego. Droga, którą przeszli wiodła śladami owych twórców i księgarni oraz biblioteki. Aby wypełnić zadania musieli: pokonać zbuntowane roboty, walczyć z obcymi, ale także pokonać smoczycę i bandę skumbriów w tomacie.

Gra mieszała rzeczywistość Krakowa z rzeczywistością opisywaną przez sławnych pisarzy. Przeniosła uczestników do świata wyobraźni oraz niesamowitości.

Zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

SPOTKANIE Z ANNĄ DZIEWIT MELLER

23 kwietnia, godz. 17.00, Arteteka  WBP w Krakowie

Pisarka i dziennikarka. Współautorka (z Agnieszką Drotkiewicz) tomów wywiadów "Głośniej! Rozmowy z pisarkami" i "Teoria trutnia i inne. Rozmowy z mężczyznami", a także bestsellerowej reporterskiej książki o Gruzji "Gaumardżos, opowieści z Gruzji" (Nagroda Magellana 2011), napisanej wspólnie z Marcinem Mellerem. W 2012 roku ukazała się jej debiutancka powieść "Disko", nominowana do Nagrody Literackiej "Gryfia". Prowadzi autorski popularny kanał internetowy o książkach weBook.

 

DRUGIE ŻYCIE KSIĄŻKI

23 kwietnia, godz. 18.00, WBP w Krakowie

Cykliczna akacja bezpłatnej wymiany książek „Drugie Życie Książki” to nie lada gratka dla miłośników literatury. Każdy kto ma w domu prywatną biblioteczkę wie, że sam fakt posiadania książek na półce jest powodem do dumy i radości. I choć wszystkie, z definicji, darzy bezinteresowną miłością, po chwili zastanowienia wskazać mógłby przynajmniej jedną pozycję, w stosunku do której żywi uczucia nieco mniejsze – pochopny zakup, nietrafiony prezent, utwór, z którego się wyrosło, lub który po prostu się znudził. Książka, której nikt nie bierze w ręce traci swą magiczną moc. Znajdź jej więc nowego właściciela!

 

„CZY GWIEZDNE WOJNY TO TYLKO FILM”?

24 kwietnia, godz. 10.30 oraz 12.30, Arteteka WBP w Krakowie

Czy jest na świecie ktoś, kto nigdy nie słyszał o „Gwiezdnych wojnach”? Ponoć w Ameryce żyje pewne plemię Indian, wśród których ta nazwa nie budzi nawet najmniejszych skojarzeń, jednak zdecydowana większość z nas miała styczność z tym tytułem i widziała, bądź chociaż słyszała o tym filmie. Ale… czy „Gwiezdne wojny” to tylko film? Spotkanie dla miłośników gwiezdnych przygód, na którym poznaliśmy „Gwiezdne wojny” od podszewki! Mogliśmy przez chwilę wcielić się w role gwiezdnych rycerzy, nauczyć się rysować postać z komiksu o „Gwiezdnych wojnach”, a także sprawdzić swoją wiedzę w trudnym i podstępnym quizie.

Warsztaty skierowane były do dzieci w wieku 6-10 lat.

Zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Zaplanowane były także konkursy w Dzienniku Polskim, Radiu Kraków i Gazecie Krakowskiej, w których nagrodami były książki „Bez ograniczeń. jak rządzi nami mózg” autorstwa Jerzego Vetulani i Marii Mazurek oraz różne gadżety związane naszą akcją.

W piątkowy poranek (22.04 br.) w Kolejach Małopolskich na trasie Kraków-Balice osoby przybywające do Małopolski zostały obdarowane upominkiem książkowym. Akcją ta była zapowiedzią weekendowych wydarzeń w Małopolsce.

 

Informacje o akcji i wydarzeniach jej towarzyszących znaleźć można na www.ksiazkairoza.pl oraz na Fan Page’u Akcji.

 

TYDZIEŃ Z CERVANTESEM 18–23 KWIETNIA 2016
W tym roku upływa 400 lat od śmierci Miguela de Cervantesa, dlatego też tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich 23 kwietnia zostaną po święcone jego życiu i twórczości. Program został przygotowany wspólnie przez Bibliotekę Instytutu Cervantesa im. Eduarda Mendozy w Krakowie oraz Katedrę Języka i Kultury Hiszpańskiej Uniwersytetu Pedagogicznego.

PROGRAM:
18–23 kwietnia
w godzinach otwarcia Biblioteki
Biblioteka Instytutu Cervantesa, ul. Kanonicza 12
•    „Miguel Cervantes w bibliotece” ‐  wystawa bibliograficzna
•    Gry i zabawy w Bibliotece

21 kwietnia
9:30–17:00
Audytorium im. Prof. Wincentego Danka, Uniwersytet Pedagogiczny, ul. Podchorążych 2, I piętro
•    Konferencja z okazji Dnia Książki i Praw Autorskich na Uniwersytecie Pedagogicznym (w jęz. hiszpańskim)

23 kwietnia
10:00 – 14:00
Biblioteka Instytutu Cervantesa, ul. Kanonicza 12
•    Dzień Cervantesa. Dzień Otwarty w Bibliotece Instytutu Cervantesa

23 kwietnia
11:00
Nowohucka Biblioteka Publiczna, Filia nr 9, os. Tysiąclecia 42
•    „Alonso Quijano kontra Don Kichote” –wykład Andrésa Cerrillo (wjęz. hiszpańskim, z tłumaczeniem na jęz. polski)

23 kwietnia
18:00
Sala konferencyjna Instytutu Cervantesa, ul. Kanonicza 12
•    „Obłąkane intermedia” ‐ czytanie sceniczne w reż. Alejandro Genesa (w jęz. hiszpańskim)

KONKURSY – zgłoszenia do 31 maja:
•    „Don Kichot w XXI wieku” ‐ konkurs literacki
•    „Nowe spojrzenie. Twój ulubiony bohater z Don Kichota” – konkurs plastyczny dla dzieci

WSTĘP NA WSZYSTKIE WYDARZENIA WOLNY
Więcej informacji: +12 421-34-24, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Krowoderska Biblioteka Publiczna w KrakowieWypożyczalnia dla dorosłych Biblioteki Głównej przy ul. Królewskiej 59
23 kwietnia 2016 r. -  słuchanie fragmentów książki "Mały Książę".

Krowoderska Biblioteka Publiczna Filia 3 przy ul. Komorowskiego 11
22 kwietnia 2016 r.,o godz.17:00 - warsztaty czytelniczo-plastyczne. W trakcie imprezy będą czytane fragmenty książki Frances H. Burnett „Tajemniczy ogród”. Zadaniem plastycznym będzie stworzenie ilustracji do przeczytanego fragmentu. Powstałe prace zostaną wyeksponowane we wnętrzu biblioteki. Ilość miejsc ograniczona. Zgłoszenia na warsztaty przyjmowane pod nr.: 797301003

Krowoderska Biblioteka Publiczna, Filia 34, ul. Opolska 37
W dniach 21 - 22 kwietnia 2016 r. - Drugie Życie Książki – akcja bezpłatnej wymiany książek w ramach Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża”.

Krowoderska Biblioteka Publiczna, Filia 11 ul. Ojcowska 27
W czasie trwania Małopolskich Dni Książki "Książka i Róża", będzie rozdawała każdemu czytelnikowi, który wtedy odwiedzi bibliotekę i wypożyczy książkę, piękną różę, wykonaną przez dzieci z przedszkola św. Franciszka w Bronowicach.

 

Podgórska Biblioteka Publiczna w KrakowieKSIĄŻKA I RÓŻA w Podgórskiej Bibliotece Publicznej w Krakowie:

Filia nr 5 ul. Chałubińskiego 47:

 • Biblioteka przyjmie dary książkowe, w zamian wręczając darczyńcom róże.
 • „Książka za książkę” – zamiast róży ofiarodawca może z przygotowanych tytułów wybrać interesującą go książkę.
 • Książki podarowane przez czytelników zostaną wyeksponowane na czasowej wystawce.

Filia nr 13 ul. Powroźnicza 2:
W dniach 23 – 30 kwietnia biblioteka będzie zbierała książki i audiobooki w języku polskim i angielskim do swoich zbiorów. Każdy ze sponsorów otrzyma różę, wykonaną przez uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 3.

Filia nr 16 ul. Teligi 24:
21 i 22 kwietnia bibliotekarze filii będą wręczali papierowe róże każdemu z czytelników, który przyniesie książkę w darze dla biblioteki. Pierwsza osoba, która przyjdzie o pełnej godzinie do biblioteki otrzyma świeży kwiat.

 

Śródmiejska Biblioteka Publiczna w KrakowieŚródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie z przyjemnością włączy się w akcję „Książka i Róża” organizując wydarzenia w czterech naszych filiach bibliotecznych.

Filia nr 2 przy ul. Bobrowskiego 11

22 kwietnia 2016 r. godz. 11.00 - interaktywne warsztaty czytelnicze dla dzieci pt.: „Gdzie jest wydra, czyli śledztwo w Wilanowie”. Spotkanie ma na celu rozbudzenie wyobraźni młodego czytelnika, który będzie mógł stać się bohaterem książki, dokonywać własnych wyborów i decydować o swoich losach. Podstawą interaktywnych warsztatów będzie książka Doroty Sidor. Fabuła książki została oparta na prawdziwych wydarzeniach opisanych w Pamiętnikach Jana Chryzostoma Paska. Dotyczy ona zaginięcia ulubionej wydry, która należała do króla Jana III Sobieskiego. Wspólnie z dziećmi będziemy szukać w książeczce wskazówek i dokonywać wyboru, dokąd się udać, aby odnaleźć psotne zwierzątko. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymają różyczki z bibuły i dowiedzą się skąd wzięła się akcja Książka i Róża. Ilość miejsc ograniczona, obowiązuje wcześniejsza rezerwacja. Szczegóły pod nr tel.: 12-412-76-91.

 

Filia nr 6 przy ul. Dobrego Pasterza 6

22 kwietnia 2016 r. w godz. otwarcia biblioteki zapraszamy do biblioteki nie tylko po ciekawe książki, ale również po pachnący prezent. Na dorosłych czytelników, którzy poprawnie odgadną, z jakiej książki pochodzi prezentowany cytat, czekają róże, sponsorowane przez Kwiaciarnię Mak, mieszczącą się w Krakowie przy ul. Majora 12a. Dla młodszych czytelników przygotowaliśmy bajkowe zagadki – poprawna odpowiedź to słodka nagroda. Zapraszamy! Impreza ma charakter otwarty. Ilość nagród ograniczona. Szczegóły pod nr tel.: 12-411-04-00.

 

Filia nr 16 przy Al. Pokoju 33

22 kwietnia 2016 r. godz. 11.30 - spotkanie autorskie z Krzysztofem Jakubowskim, zatytułowane: „Kraków na starych fotografiach”. Pisarz jest miłośnikiem i popularyzatorem historii miasta, z pewnością więc barwnie opowie o krakowskich zabytkach utrwalonych na starych pocztówkach. Impreza ma charakter otwarty. Szczegóły pod nr tel.: 12-414-26-01. Zapraszamy!

 

Filia nr 19 przy ul. Dobrego Pasterza 100

W dniach 22-23 kwietnia 2016 r., w godz. otwarcia biblioteki każdy czytelnik, który wypożyczy książkę otrzyma własnoręcznie wykonane przez bibliotekarki papierowe róże. Impreza ma charakter otwarty. Szczegóły pod nr tel.: 12-417-22-73

Nowohucka BP23 kwietnia 2016 r. w Bibliotece Głównej oraz Filiach nr 3, 4, 6, 9 i 10 Nowohuckiej Biblioteki Publicznej w Krakowie zorganizowana zostanie akcja „Randka w ciemno z książką”. Każdy czytelnik odwiedzający w tym dniu Bibliotekę otrzyma tajemniczo zapakowany prezent oraz zakładkę z cytatem i różą wykonaną metodą iris folding.

W Filii nr 9 w os. Tysiąclecia 42 o godzinie 11.00 czytelnicy będą mogli wziąć udział w spotkaniu z Andrèsem Cerrillo Jerónimo, przedstawicielem Instytutu Cervantesa. Prelegent przedstawi twórczość Miguela de Cervantesa, działalność Instytutu, opowie także o kulturze Hiszpanii. Spotkanie umilą dźwięki muzyki hiszpańskiej.