Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie podczas XXI Małopolskich Dni Książka i Róża przygotowała liczne atrakcje, również online. W programie:

23.04 ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH - akcja promocyjna / online

23.04, godz. 9.00  80. ROCZNICA ŚMIERCI LUCY MAUD MONTGOMERY  - rocznica literacka /online

23.04, godz. 10:00 - 13:00 KSIĄŻKA I RÓŻA - akcja promocyjna w Centrum Handlowym MAX w Chrzanowie / warsztaty „Zrób sobie różę”, głośne czytanie, różnorodne zabawy dla dzieci oraz stoisko Bookcrossing – czyli książka w podróży / realizacja Oddział dla Dzieci, Dział Promocji MBP/ Centrum Handlowe MAX w Chrzanowie, ul. Trzebińska 40

23.04, godz. 10.30-12.00 CZYTAM I TWORZĘ: ZIELONO MI- warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci (zajęcia dla dzieci w wieku 4-9 lat. Uwaga! Na zajęcia obowiązują zapisy (od 14.04, telefonicznie lub osobiście w godzinach pracy Oddziału dla Dzieci) / MBP, ul. Broniewskiego 10C

23.04, godz. 15:00 SIŁA UKRAINY...PIÓREM PISANA – felieton / tekst z cyklu felietonów publikowanych w "Poradniku Bibliotekarza" Autorka: Olga Nowicka/ online

24.04, godz. 12.00 MYŚLENIE NADOBOWIĄZKOWE / w cyklu SMAK RECENZJI - POLECA MC2: Ćwiartka Szymborskiej czyli lektury nadobowiązkowe. Wybór Jacek Dehnel, Wydawnictwo Znak 2021 / online

Szczegóły: https://www.mbp.chrzanow.pl/2022/04/xxi-malopolskie-dni-ksiazki-ksiazka-i-roza/

Gminna Biblioteka Publiczna w Sidzinie włącza się w tegoroczne obchody Małopolskich Dni Książki "Książka i Róża", zapraszając na poniższe wydarzenia:

 • 21 kwietnia - spotkanie dla dzieci z Przedszkola, mające na celu zapoznanie dzieci z ideą Święta Książki oraz zachęcenie do czytania. Wykonanie zakładek do książki
 • 22 kwietnia - wystawa książek, które mają w tytule słowo "róża"
 • 25 kwietnia 22 - "Gadajki jak z bajki"- warsztaty z logopedyczną bajką terapeutyczną z dr Dorotą Bełtkiewicz

" bookcrosing - wymiana książek wśród Czytelników. Czytelnicy, mogą zostawiać i zabierać książki na specjalnie do tego przeznaczonym regale.

 Słodki poczęstunek dla czytelników biblioteki, którzy odwiedzą bibliotekę w tych dniach.

Biblioteka Publiczna im. Stanisława Wyspiańskiego w Kalwarii Zebrzydowskiej zaprasza na wydarzenia w ramach 21. Małopolskich Dni Książki "Książka i Róża".

 • 22 kwietnia odbędą się warsztaty plastyczne w Środowiskowym  Domu Samopomocy w Kalwarii Zebrzydowskiej. W trakcie warsztatów uczestnicy wykonają róże z krepiny, które będą oznaczone okolicznościową zawieszką. Warsztaty poprzedzone zostaną historią Małopolskich Dni Książki "Książka i Róża" oraz przypomnieniem legendy o św. Jerzym
 • 22 i 23 kwietnia każdy Czytelnik, który w tych dniach będzie wypożyczał książki otrzyma czerwoną różę z okolicznościową zawieszką

Miejska Biblioteka Publiczna im. ks. Jana Kruczka w Myślenicach zaprasza na wydarzenia w ramach Małopolskich Dni Książki "Książka i Róża".

Zapraszamy do odwiedzenia Miejskiej Biblioteki Publicznej im. ks. Jana Kruczka w Myślenicach w sobotę (23.04.2022) w godzinach 9.00-14.00. W Oddziale dla Dzieci na najmłodszych czytelników będzie czekać stolik z kredkami, gdzie samodzielnie wykonają zakładkę z motywem róży.

W Wypożyczalni, Czytelni Naukowej i Czytelni Prasy pierwsi wypożyczający nasze zasoby otrzymają różę.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzin.

Biblioteka Publiczna  w Bystrej Podhalańskiej  (Filia Gminnej Biblioteki Publicznej) włącza się w tegoroczne obchody Małopolskich Dni Książki "Książka i Róża", zapraszając na poniższe wydarzenia:

 • 21.04 2022, godz.13.00 - 16.00 - zajęcia plastyczne ze Świetlicą Środowiskową i Szkolną : wykonanie zakładek do książki z motywem róży,
 • 22.04 2022 - rozdawanie zakładek Czytelnikom, wystawa książek o górach,
 • 25.04 2022 - "Gadajki  jak z bajki"- warsztaty z logopedyczną bajką terapeutyczną z dr Dorotą Bełtkiewicz,
 • 26.04 2022 - spotkanie z książką i Przedszkolakami; wręczenie nagród Konkursu Plastycznego: „Moja ulubiona postać z utworów Marii Konopnickiej"

Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliusza Słowackiego w Tarnowie zaprasza na wydarzenia w ramach Małopolskich Dni Książki "Książka i Róża".

 

„Dom Hobbita czytelników wita, czyli bookcrossing z Gandalfem”
Plenerowa akcja bookcrossingowa. Przy ładnej pogodzie na zewnątrz biblioteki zostanie ustawiony zielony namiot pn. "Dom Hobbita". W okolicy będzie krążył Gandalf, który pomoże wydobyć ze środka ciekawe książki. Odważni czytelnicy mogą sami zajrzeć do środka - być może w środku zobaczą Hobbita?

Filia nr 1, ul. Gumniska 28, 22 kwietnia

„Na górze mamy książki i róże”
W Filii nr 1, która usytuowana jest na piętrze, na czytelników czekać będzie wyjątkowy prezent: dla starszych czytelników prawdziwe róże, a dla milusińskich – „różane” kolorowanki.
Filia nr 1, ul. Gumniska 28, 22 kwietnia

„Nie masz karty bibliotecznej? You shall not pass! [Nie przejdziesz]”
Załóż kartę biblioteczną i w nagrodę zrób sobie zdjęcie z Gandalfem. 
Filia nr 1, ul. Gumniska 28, 22 kwietnia

„Wiosenne wietrzenie tomików. Wiersze z kolekcji wiosna/lato 2022”
Potrzebujesz czegoś lirycznego w swej garderobie? ;-) Dobierz sobie pasujący wierszyk! Tej wiosny w modzie wiersze w kolorze. Akcja czytelnicza na wesoło w Filii nr 1 i specjalnie przygotowane wiersze do „ubrania”.  
Filia nr 1, ul. Gumniska 28, 21-29 kwietnia

„Róże w książkach – książki w różach”
Okolicznościowa ekspozycja książek do wypożyczenia, które w tytule mają róże lub bohaterką jest Róża. 
Filia nr 1, ul. Gumniska 28, 21-29 kwietnia

„Dzieci czytają i książkami się wymieniają”
Najmłodszych miłośników słowa drukowanego zapraszamy do przyniesienia własnych, przeczytanych bajek, bajeczek, baśni i wymiany na inne ciekawe książeczki. 
Dział dla Dzieci i Młodzieży, ul. Staszica 6, 19-23 kwietnia

„Zapisane – niewydrukowane, czyli co czytelnicy w książkach piszą”
Prezentacja multimedialna. 
Dział dla Dzieci i Młodzieży, ul. Staszica 6

„Książkowo-bajkowo-różowo”
Spotkanie na kanwie opowiadania „Kraina Nieczytania” Magdaleny Zarębskiej. Skrzat Literka pokaże, jakie są konsekwencje niewłaściwego postępowania z książkami. Dodatkowo sympatyczny piesio z sympatycznym człowieczkiem podadzą kilka powodów „Dlaczego warto czytać?” w filmiku pod tym tytułem. Praktyczną częścią spotkania będzie wykonanie książkowej zakładki z motywem róży. 
Dział dla Dzieci i Młodzieży, ul. Staszica 6, 23 kwietnia, godz. 13.00-14.00

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela w Gorlicach zaprasza na wydarzenia w ramach Małopolskich Dni Książki "Książka i Róża".

21 kwietnia 2022 (czwartek), sala Pod Sową, godz. 18.00

"Gorlickie ulice — tak je pamiętamy" — spotkanie autorskie z Urszulą Karasińską
Wydarzeniu będzie towarzyszyła wystawa z okazji 130. rocznicy założenia TG "Sokół”

22 kwietnia 2022 (piątek)
Czytelnia dla Dzieci i Młodzieży, godz. 10.00

"Zakładka z różą" — zajęcia artystyczno-literackie dla dzieci

Wypożyczalnia dla Dorosłych

 • różany poczęstunek
 • różana drabina — ekspozycja książek z różaną osnową

22-23 kwietnia 2022 (piątek, sobota), skwer przy bibliotece, ul. Jagiełły 1,
piątek 10.00-15.00, sobota 9.00-12.00

Wielki kiermasz książek używanych
(do zakupionej książki dołączymy różę)

23 kwietnia 2022 (sobota), skwer przy bibliotece, ul. Jagiełły 1,
godz. 9.00-12.00

Zabawy cyrkowe dla najmłodszych

Gminna Biblioteka Publiczna w Żegocinie przystępuje do akcji Małopolskie Dni Książki "Książka i Róża".

W akcji wezmą udział dzieci z oddziału przedszkolnego z Rozdziela. W tym dniu zaplanowano:

 • prezentacja okolicznościowych róż wykonanych z krepiny,
 • zajęcia z dziećmi: "Zgaduj Zgadula co kryje Czarodziejska Kula" - w kuli ukryte zagadki dotyczące postaci z bajek, książek,
 • nagrody dla dzieci w postaci książek.

W ramach Małopolskich Dni Książki "Książka i Róża" Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu zaprasza na konkurs na Facebooku.

Pierwsze pięć osób, które w dniu 22 kwietnia napisze pięć tytułów książek, w których znajduje się słowo” róża” otrzyma nagrody niespodzianki (książkę i różę).

Natomiast dnia 23 kwietnia każdy czytelnik z tej okazji otrzyma różę.

Miejska Biblioteka Publiczna w Bukownie po raz kolejny przystępuje do akcji Małopolskie Dni Książki "Książka i Róża".
Zapraszamy na następujące wydarzenia:
 • wystawa książek, które mają w tytule słowo "róża",
 • w ramach zajęć Klubu Motyli Książkowych wykonanie zakładek do książek z motywem róży, 
 • zakładki z symbolem róży rozdamy 22.04.2022,
 • bookcrosing - wymiana książek wśród Czytelników. W holu głównym Biblioteki Czytelnicy, mogą zostawiać i zabierać książki na specjalnie do tego przeznaczonym regale.