Już po raz 21 spotkaliśmy się się na Małopolskich Dniach Książki “Książka i Róża”! W tym roku mogliśmy w końcu z ulgą odetchnąć i spotkać się na żywo. Jednak domatorzy lubiący domowe zacisze, także znaleźli coś dla siebie w tegorocznym programie festiwalu!

Patronką roku 2022 została ustanowiona decyzją Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej niesamowita kobieta, jedna z najwybitniejszych himalaistek świata - Wanda Rutkiewicz. To właśnie ona jako pierwsza zdobyła szczyt K2 (pierwsza kobieta na świecie i pierwsza osoba z Polski), a wspinaczką na Mount Everest wyznaczyła ówczesny polski rekord wysokości. Zainspirowani życiorysem oraz osiągnięciami Rutkiewicz postanowiliśmy tegoroczne Dni Książki poświęcić czemuś, co polska himalaistka kochała najbardziej - górom.

SPOTKANIE Z JĘDRZEJEM PASIERSKIM

Pierwszy dzień festiwalu rozpoczęliśmy od spotkania z Jędrzejem Pasierskim - autorem thrillera “W imię natury” oraz cyklu powieści kryminalnych o Ninie Warwiłow: “Dom bez klamek”, “Roztopy, Czerwony świt”, “Kłamczuch i Gniazdo”.

W jednym z wywiadów wyjaśnił, skąd wzięło się jego zamiłowanie do gór: W dużej mierze jest to kraina mojego dzieciństwa i lubię się w niej zanurzać. Z punktu widzenia pisarskiego oferuje zaś cudowną różnorodność: mniejsze i większe wioski, bogate plenery, ciekawą historię i obyczajowość, Gorlice, lokalną kulturę… długo mógłbym jeszcze wymieniać. Jest to literacko wdzięczna sceneria, a do tego góry zawsze były bardzo „kryminalne”.

 

WWRAJSKA. GOŚĆ SPECJALNY ANNA KAMIŃSKA

Doskonale znana wszystkim seria WWRajska w tym miesiącu gościła specjalną osobę! Anna Kamińska to autorka bestsellerowych biografii: himalaistki Wandy Rutkiewicz pt. „Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz”, oraz himalaistki Haliny Krüger –Syrokomskiej pt. „Halina. Dziś już nie ma takich kobiet. Opowieść o Halinie Krüger-Syrokomskiej”, wszystkie biografie spod pióra tej pisarki ukazały się w Wydawnictwie Literackim.

Łukasz Wojtusik oraz Marcin Wilk zadali Annie Kamińskiej pytania dotyczące jej twórczości literackiej oraz pracy pisarza. Gospodarze spotkania porozmawiali także o książkach, których tytuły mogliście znaleźć wcześniej w wydarzeniu na Facebooku.

 

AKTYWNY TY, CZYLI IDZIEMY W TATRY

Warsztaty przeznaczone dla młodzieży i dorosłych zainteresowanych turystyką górską. W czasie spotkania uczestnikom zostało zaprezentowane, jak przygotować się do wycieczki w góry, co zabrać, jakie tatrzańskie dolinki, hale czy szlaki wybrać na pierwszy wypad w góry. Oczywiście, znalazły się też informacje i opisy szlaków dla bardziej wytrawnych turystów, chcących wybrać się na wymagające i trudne szczyty.

Na koniec spotkania uczestnicy sprawdzili swoją wiedzę rozwiązując quiz przygotowany na https://quizizz.com.

Zajęcia poprowadziła Monika Krawczyk, pracownik WBP w Krakowie, z wykształcenia bibliotekoznawca, której ogromną pasja są góry.

 

SPOTKANIE Z BEATĄ SABAŁA ZIELIŃSKĄ

Beata Sabałą Zielińską - rodowita góralką, publicystka, dziennikarka radiowa, autorka i współautorka książek o Zakopanem. Wśród jej zainteresowań literackich znajdują się przede wszystkim góry, a każdy fan wędrówek po szlakach zna "TOPR. Żeby inni mogli przeżyć" i "Pięć Stawów. Dom bez adresu", które wyszły spod jej pióra. Rozmowę z autorką poprowadził niezastąpiony Łukasz Wojtusik.

 

WYSTAWA "JEST W GÓRACH TYLE PIĘKNA I W TYLU POSTACIACH, ŻE TRUDNO TO WYRAZIĆ"

Wszystkich miłośników gór i sztuki zaprosiliśmy na wyjątkową wystawę! Jej tytuł wziął się od słów wypowiedzianych przez patronkę tegorocznych Dni Książki - Wandę Rutkiewicz.

Góry od dawna inspirowały malarzy, poetów, fotografów. Ich piękno pejzażu, malowniczość, niedostępna natura, perspektywa, majestat szczytów od zawsze intrygowały i pociągały artystów. Dla wielu ludzi góry kojarzą się z momentem wytchnienia, więzią z przyrodą. Stając w obliczu ich potęgi nabieramy pokory. Góry to też pojawiający się w sztuce i literaturze symbol wtajemniczenia i mistycznego spotkania z Bogiem. Góry są niezmienne, stałe i niewzruszone.

Wystawa prezentuje prace trzech artystów: Karoliny Bochenek, Elżbiety Maj oraz Macieja Zielińskiego, którzy w swojej twórczości chętnie wracają do tej tematyki. Na prezentowanych obrazach będziemy mieli okazję zobaczyć góry we wszystkich ich skrajnościach i barwach. Indywidualność podejścia do tematu przez każdego z autorów z pewnością zaspokoi gusta wielu amatorów sztuki!