Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie po raz 19. Wzięła udział w Małopolskich Dniach Książki Książka i Róża. W programie nie zabrakło zarówno wydarzeń w realu jak i online. Wszystkie realizacje miały na celu zwrócenie uwagi na ważną rolę książki i biblioteki w edukacji i spędzaniu czasu wolnego.

Jak co roku 23 – 24 kwietnia obchodziliśmy Małopolskie Dni Książki „Książka i Róża”.

Już po raz dwudziesty pierwszy w naszym regionie Małopolski odbyło się wielkie święto wszystkich moli książkowych.

Geneza obdarowywania się książką i różą pochodzi z Katalonii, gdzie dzień 23 kwietnia obchodzony jest hucznie jako święto narodowe i dzień jego patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.

W Małopolskich Dniach Książki rokrocznie biorą udział księgarnie, biblioteki i inne instytucje kultury z całej Małopolski, organizując w tym czasie wiele imprez związanych z promocją czytelnictwa, promocją autorów oraz nowości wydawniczych. Tak też było u nas w bibliotece. W ramach promocji czytelnictwa, zorganizowaliśmy różnego rodzaju atrakcje (również online).